Klocki drewniane – zalety i wybór odpowiedniego produktu

Mnogość produktów dla dzieci na rynku daje możliwość wyboru dostosowanych do potrzeb i wymagań dzieci i rodziców zabawek. Ostatnio do łask wracają akcesoria wykonane z naturalnego drewna. Tego rodzaju artykuły posiadają wiele zalet i są coraz bardziej modne i popularne. Dlaczego warto kupić dziecku klocki drewniane. Jakie cechy posiadają tego rodzaju zabawki? Jak wybrać odpowiedni produkt i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Cechy i zalety drewnianych zabawek

Choć wydawać by się mogło, że klocki drewniane to przeżytek, a tego rodzaju akcesoriami bawili sie nasi dziadkowie, to w rzeczywistości produkt ten przeżywa odrodzenie. Rodzice coraz bardziej zaczynają zwracać uwagę na jakość wykonania zabawek oraz ich walory edukacyjne, zdrowotne czy ekologiczne. Czym zatem charakteryzują się tego rodzaju zabawki? Jakie zalety wykazują klocki z drewna? Dlaczego warto zaopatrzyć w nie dziecko?

Główne korzyści produktów wykonanych z drewna to:

  • trwałość zabawek, 
  • prosta, mało skomplikowana konstrukcja, 
  • wysoka jakość wykonania, 
  • bezpieczeństwo podczas zabawy, 
  • produkcja i sam materiał przyjazny dla środowiska i otoczenia, 
  • łatwość czyszczenia i pielęgnacji, 
  • miły odbiór w dotyku, 
  • walory edukacyjne i rozwojowe – klocki drewniane kształtują kreatywność i wyobraźnię, itp.

Zabawa tego rodzaju akcesoriami jest bezpieczna. Elementy zazwyczaj są duże, a w razie kontaktu klocków z buzią nie niosą żadnego zagrożenia. Z takich klocków można budować różne konstrukcje pionowe i poziome, wykorzystać je w innej zabawie, jak również stosować je w terapii ruchowej czy rehabilitacji.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drewnianych zabawek?

Aby móc cieszyć się trwałym i odpornym na uszkodzenia zestawem drewnianych kloców warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów i parametrów. Rodzaj, rozmiar i kształt zabawek należy dobrać do wieku, poziomu rozwoju dzieci. Dla najmłodszych zalecane są klocki drewniane o łagodnych krawędziach. Nieco starsze dzieci mogą bawić się elementami z ostrzejszymi zakończeniami.

Kolejną ważną cechą jest stopień skomplikowania podczas ich układania. Zestawy mogą być skompletowane z prostych brył o kształcie sześcianów lub innych, bardziej złożonych części. Warto skupić również swoją uwagę na wykończeniu zabawki. Wybrać klocki z drewna w naturalnym odcieniu lub malowane bezpiecznymi farbami. Ponadto należy także uwzględnić: ilość elementów w zestawie, jakość wykorzystanego drewna, atesty i certyfikaty czy atrakcyjność i zainteresowania malucha.